18 maja 2014

Wpadło w sieci (2)

Czy jedynym ratunkiem dla jakości elektronicznej treści jest monetyzacja ? Czy dzięki niej, blogerom, redaktorom a w końcu wydawcom przestanie zależeć na szybkości i ilości odsłon ? Czy marnej jakości, oblepione reklamą, darmowe teksty mają nas zmusić do zakupu contentu premium ? Strategia zdobycia jak największej liczby odbiorców by później  ich podzielić na mniej i bardziej wybrednych.. tylko co było pierwsze ?.. popyt czy podaż ? ;)

Proszę, żebyście potraktowali moje narzekanie jako przejaw frustracji całością treści obecnej w sieci, a pojawienie się w tych okolicznościach Pulsu Biznesu uznali za prawie zupełnie przypadkowe.

„Mimo pozytywnego przyjęcia wyników kwartalnych spółki ostatnia przecena pszenicy to zła wróżba dla kontynuacji hossy na papierach Grupy Azoty", całość tu.
dane: stooq


W kontekście ewentualnych spadków cen kontraktu na pszenicę wziąłem pod uwagę 14 miesięczny szczyt, po którym w ciągu maksymalnie 10 dni handlowych następują co najmniej 5% spadki, po cenach close (w artykule mowa o 13 miesiącach i 7% spadku).*


Na obrazku obok widzicie zachowanie ceny w 20 dni/tygodni po takim zdarzeniu, 50 obserwacji. Płasko, trudno prognozować na tej podstawie spadki. Jeszcze lepiej widać to po dodaniu 20 dni/tygodni przed pojawieniem się zdarzenia. Czarcik poniżej.

dane: stooq


Ale to tylko cześć wróżby, należy jeszcze odnieść ją do Grupy Azoty (ATT). Posłużyłem się 3 miesięczną dynamiką cen, korelacja 36%** – na ostatnim obrazku po prawej stronie. Odrobinę lepsze wyniki (40%) daje wyprzedzenie ze strony pszenicy notowań ATT o około 10-12 dni (skala z minusem, lewa strona obrazka). Czerwona ramka pokazuje okres od 06.2011 do 05.2014 gdzie korelacja jest nieznacznie silniejsza.
dane: stooq
No cóż, nie widzę tu niczego co mogłoby świadczyć o rychłym szczycie ATT (zmiana  z 0.36 na 0.4). Gdyby korelacja była minimalna bądź ujemna, a po przesunięciu wzrosła do 80%… tak to byłoby cos ! 

A tak można uznać, że zmiana cen pszenicy (w zasadzie kontraktu) w mniej więcej 13-16% (w zależności od przyjętego filtra i okresu) tłumaczy zmianę wyceny giełdowej Grupy Azoty. Założenie dość logiczne jeśli weźmiemy pod uwagę, że nawozy mają duży udział w strukturze zysku netto ze sprzedaży tej spółki (81% w 2012 r.).***

Podsumowując: mamy wątpliwy szczyt, nie rzucającą na kolana korelację i żadne wyprzedzenie...  za to ciekawe zachowanie ATT w dniach 15-16 maja.


* uznałem własne warunki za bardziej adekwatne dla sprawdzenia historii
** brałem pod uwagę wiele innych okresów, a także innych niż ROC filtrów, jak się pewnie domyślacie pokazywały mniej więcej to samo
*** wzrost cen pszenicy może skłaniać do korzystania z większej ilości nawozów, było o tym w zalinkowanym artykule



6 komentarzy:

  1. Obliczona na podstawie notowań z ostatnich 12 miesięcy korelacja między Azotami i pszenicą wynosi 43 proc. To więcej niż korelacja między miedzią i kghm, która w tym horyzoncie wynosi 33 proc. W artykule nie postawiono prognozy, że ceny pszenicy będą nadal spadać, a jedynie, że ich wcześniejsze zniżki to zapowiedź zbliżającego się szczytu w notowaniach Azotów. Notowania spółki załamały się o 7 proc. na trzeciej sesji po publikacji tekstu (co oczywiście nie musi oznaczać, że był to już definitywny szczyt, a prognoza się sprawdziła). Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. W artykule zasugerowano "To zapowiada szczyt w notowaniach Azotów". Przyjeto proste zalozenia, szczyt na pszenicy i istnienie znaczacej korelacji (a w zasadzie wyprzedzenia) miedzy pszenica i ATT. Na ostatnim obrazku po lewej stronie widzi Pan/Pani korelacje 3 miesiecznej dynamik obu walorow. Prosze teraz spojrzec na skale ujemna (w poziomie), ktora pokazuje korelacje owych dynamik w momencie gdy pszenica wyprzedza o okreslona ilosc dni ATT. Wezmy okres 2008-2014, bez wyprzedzenia korelacja 36% (u Pana/Pani 43%, inny okres, ok) a z wyprzedzeniem 12 dni (na skali -12) korelacja 40%.. naprawde ta niewielka zmiana korelacji jest godna uwagi ?

    Prosze teraz spojrzec na date artykulu 15 maja (czwartek) zaraz po sesji a nastepnie prosze przesledzic otwarcie notowan nastepnego dnia (luka na open i mina zaraz po 9-tej), w okolicy miny poszedl jeszcze jeden art. o pszenicy na PB.. to mialem na mysli piszac o ciekawym zachowaniu ATT (nie wietrzac spisku, a co najwyzej slabe nerwy).

    Nie pisalem nigdy nic o miedzi i KGHM, opisalem kiedys korelacje KGHM z USD/PLN (w zasadzie mozna ja odniesc do kazdej z walut surowcowych)
    http://darkhest.blogspot.com/2013/10/usdpln-vs-kghm.html

    Pozdrawiam, Ka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy ja mogę tego użyć w charakterze akapitu pracy magisterskiej? Bez wykresów, tylko opis i wniosek końcowy. Pięknie proszę.

    OdpowiedzUsuń
  4. @raflowitz

    Wszystko co jest wrzucone do sieci staje sie ogolnie dostepna informacja (rowniez moje wpisy) jednak dla zachowania elementarnej uczciwosci prosilbym o jakis odnosnik w zrodlach ;)

    Ka.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dostępność dostępnością, ale prawa autorskie są chronione, że o przyzwoitości nie wspomnę. Oczywiście będzie odniesienie w bibliografii i przypisie dolnym.

    Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  6. fajnie było tutaj zajrzeć meega fajny blog - polecam ! :)

    OdpowiedzUsuń