26 sierpnia 2012

40 Week Cycle

Poniższe rozważania są w całości zainspirowane artykułami J. Kaeppela. Pierwszy z nich opublikowany został w Stocks and Commodities, drugi jest wpisem z blogu Optionetics. Jeśli dobrze zrozumiałem autora (i siebie ;)) jest to ilościowa polemika z mazanymi z ręki pionowymi kreskami. Polemika to trochę za mocne słowo.. głos w dyskusji, tak lepiej.. a rzecz się będzie miała o cyklach.

Nie dam rady uciec od krótkiego przedstawienia wyliczeń Kaeppela*. Doszukał się on w latach 1970-2003 na amerykańskich indeksach akcyjnych cyklu 40 tygodniowego. Polega on na tym, że pierwsze 20 tygodni to rynek byka a następne 20 tygodni rynek niedźwiedzia. Pomiędzy nimi jest punkt graniczny - Cycle Mid Date (CMD).

Oczywiście Kaeppel optymalizował swoje wyliczenia w badanym okresie i wybrał takie CMD (40 tydzień roku 1970), żeby uzyskać maksymalną zmianę ceny (wciąż trudno mi pisać o stopie zwrotu, brak kosztów). W każdym razie dla SP, średnioroczny AveRoC 40 tygodniowego cyklu w latach 1970 – 2003 wyniósł 8.41% i blisko dwukrotnie pobił strategię Buy&Hold.

Tak i to wystarczyło do znalezienia się w S&C ;).

dane: stooq
Powtórzyłem i uaktualniłem te wyliczenia dla indeksu DJIA (u góry). Jak widzicie cykl odrobinę się zaciął. AveRoC: 1970-2003 = 8.94%, 2004-2012 = 1.56%. Nie będę się czepiał. W latach 85-95 wykres też szedł płasko, więc jak to mawiają cykliści.. cholera znów mi zeżarło nogawę ! (cykl wpadł w tryby innego).

dane: stooq

No dobrze, ale czy takie sytuacje zdarzały się wcześniej ? Jeśli cykl 40 tygodniowy naprawdę istnieje to jak zachowywał na przestrzeni, np. 100 lat ? 

Po prawej tenże cykl w latach 1901-2012. Oczywiście wynik i przebieg optymalizowany pod największe skumulowane RoC roku ostatniego, zmieniłem CMD na 30 tydzień roku 1901 (26/07/1901). Jak widzicie wykres chodzi płasko a lata 1901-1920 i 1940-1970 są praktycznie stracone**. Tak więc cykl ma okresy przestoju. Poniżej przeciętny wzrost i % pozytywnych byczej i niedźwiedziej fazy cyklu. Zwróćcie uwagę, że optymalny wynik na przestrzeni 111 lat uzyskany został przy tracących niedźwiedziach (Bearish Phase >0).



A Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ? Czy można na niej znaleźć podobny cykl ? Oczywiście nie może być on tak długi jak opisany powyżej. Nie chciałem niczego zakładać z góry, zbadałem więc wszystkie możliwe kotwiczenia (CMD) cykli dziennych (okresy 2-60, parzyste) dla kontraktu na indeks. Nie było tak źle, przy dobrze zaplanowanym i napisanym skanerze zajęło to nie więcej niż 15 min ;)

dane: bossa
Na największą uwagę zasługują dwa cykle: cykl 22 dniowy CMD (04/01/2000) i cykl 36 dniowy CMD (09/02/2000). A jak wyglądają widzicie powyżej. Dłuższy z nich, nad którym się jeszcze poznęcam ma średnioroczny AveRoC na poziomie 19.75% a więc całkiem przyzwoicie.

dane: bossa


Kolejna wizualizacja pokazuje zbiorcze wyniki poszczególnych faz cyklu 36 dniowego na FW20. Dla fazy byka (18 dni przed CMD) przeszło 18% wszystkich wyników zamykało się w przedziale od 2 do 4% (zielony szczyt). Nie ma strat większych niż 12% (dobre sobie) ale są za to tłuste zielone ogony w przedziale 20-24%. Dla fazy niedźwiedzia (18 dni po CMD) ponad 17% wszystkich wyników zamykało się przedziale od 0 do -2% (czerwony szczyt), są też tłuste ogony w przedziale od -20 do -18%.




Na ostatnim obrazku widzicie cykl 36 dniowy na wykresie FW20KONT. 
Byki i niedźwiedzie pokazują kolejne fazy. Jaśniejszymi grafikami oznaczyłem te, które zamknęły się zgodnie z cyklem, czyli w przypadku niedźwiedzi - spadkami i byka - wzrostami. Ostatni rok nie był łaskawy dla cyklu 36 dniowego.

dane: bossa
uffff…

Wyznaczanie w ten sposób cykli na kontrakcie jest dość ryzykowne (to tylko przykład), ale przynajmniej wiecie już jakie parametry okresów czasowych dobierać we wskaźnikach. Ciekawe wyniki powinno dać zejście na niższe interwały, np. godzinowy, albo poszukanie powtarzalności na akcjach. W każdym razie wpis jest próbą pokazania ilościowego sposobu szukania cykli.


* osobom zainteresowanym art. z S&C służę pomocą.. albobykalboodwyk@yahoo.com
** optymalizowałem ten cykl również w okresach przestoju, ale najlepsze wyniki są 3-4 razy gorsze niż dla okresów silnych wzrostów, dla przejrzystości wpisu pominąłem te wyliczenia.

dane: stooq

edit:

W części wpisu poświęconej cyklom 40 tygodniowym, zabrakło porównania cyklu optymalnego z Kaeppelem.

Jak widzicie fragment cyklu opisany w S&C wygląda rewelacyjnie, czego nie można napisać o jego pierwszej części. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz