25 lipca 2012

Red, White, Red

Zapewne większość z was ma nadzieję, że wpis który właśnie napocząłem poświęcę różnym gatunkom win, ich niewątpliwym zaletom. Nic bardziej mylnego moi drodzy i to wcale nie dlatego żebym znał na pamięć ustawę o wychowaniu w trzeźwości, czy wyznawał inne preferencje. Po prostu postanowiłem urozmaicić blogaska (raz na jakiś czas) wpisami, w których na swój sposób policzę strategie znalezione w sieci..

Od razu dodam, że nie będę wam przesadnie ułatwiał i nie mam zamiaru liczyć owych strategii na wszelkie możliwe sposoby. Nie planuję również ich optymalizacji, a za takie uznaje testowanie SL i TP. Interesuje mnie tylko samo zachowanie ceny w momencie zaistnienia setapu.

O strategii Red-White-Red Pattern (RWR) pisał ostatnio Kathay, dwa razy. Pomimo, że na bossablo pojawiły się krytyczne komentarze (tudzież milczenie), uznałem strategię za dość interesującą. Kilka słów o formacji i testach..

- 1 świeczka czerwona,
- 2 świeczka biała, cena Low najniższa z całego układu trzech świec,
- 3 świeczka czerwona, 
- otwarcie na Close świecy przebijającej max cenę High ze świeczek 2 i 3,

zanim nie nastąpi wyjście górą z formacji, cena Low nie może spaść poniżej Low świeczki drugiej (oczywista oczywistość), testuję tylko ostatnią formacje RWR (jeśli nie nastąpiło wybicie z formacji a pojawiła się następna – to ona była brana do testu).

Przede wszystkim taki układ dziennych świec sugeruje intradayowe LL-LH, a później HL-HH i to chciałem przetestować na naszym ryneczku. Z RWR postanowiłem dodatkowo przyrządzić zupę, jednak nie jest to dokładny przepis na żółwia a jedynie wyjście dołem z układu świec, nazwane roboczo RWR_S (formacje na przykładzie Apple).


dane: bossa
Skoro wyjaśniłem "co i jak", po prawej kontrakt na W20 w układzie dziennym i zachowanie ceny w 20 dni po RWR i RWR_S*.  I tak.. 
po pierwsze primo - wyjście górą z RWR powodowało kilkudniowy marazm, po drugie primo - wyjście dołem (RWR_S) wcale nie powodowało pogłębienia spadków, po trzecie primo - jeśli porównacie ze sobą AveRoC, MFE i MAE to jest sporo miejsca na optymalizacje i po czwarte primo -  słaby % pozytywnych i payoff ratio (sam setap nie daje / nie dawał przewagi).
dane: bossa



Na kolejnym obrazku szerszy kontekst formacji RWR i RWR_S (FW20 dzienne -/+ 20 dni w okolicach formacji. Zwróćcie uwagę na duży ruch w momencie samego wyjścia górą / dołem z formacji i późniejsze cofnięcie ceny (ot ciekawostka).




Na sam koniec zestawienie przeciętnego zachowania FW20 intraday (dane 15 i 60 min) w 20 barow po formacji RWR w podziale na lata.** Pogrubione najgorsze i najlepsze okresy. Dodatkowo na zielono średnia zmiana ceny>0 i procent pozytywnych>50%, na czerwono średnia zmiana ceny<0 i procent pozytywnych<50%. Jak sami widzicie, trudno doszukać się jakiejś przewagi setapu na FW20.

dane: na podstawie bossa

Oczywiście testować w ten sposób można różne instrumenty i interwały. Zapewne niektóre z nich będą wyglądały zachęcająco, nawet bez optymalizacji, choćby wymieniony na wstępie AAPL (układ dzienny). 


wykres kontynuacyjny FW20
** w tym wypadku wygasające serie



5 komentarzy:

  1. Dzięki za wpis.
    A testowałeś może "po swojemu" strategię żółwia i zupę z niego?

    OdpowiedzUsuń
  2. Cześć

    żółwia liczyłem normalnie - intra i daily w układzie 20/10, 50/20, itd. (dla żartu), na szczęście odbyło się bez zupy. Integralną częścią tej strategii jest precyzyjnie zdefiniowany sposób wyjścia (nie jest to wyjście czasowe), więc testowanie jak powyżej nie będzie niczym innym niż kupowaniem / sprzedawaniem szczytów / dołków. Nie jest to specjalnie pasjonujące ani trudne.

    Natomiast niby zupa, choćby: wyjście dołem z 20 dniowego donchiana, cofnięcie się ceny o jakiś % i dodajmy do tego filtr czasu (trwa nie dłużej niż ileś dni).. tak, takie badanie mogłoby pokazać trwałość naruszeń krótkoterminowych ekstremów. Być może pojawiłyby się wartości po których przekroczeniu prawdopodobieństwo ruchu drastycznie wzrasta. Jedynym problemem pozostaje sensowne zaplanowanie warunków.. no i wynik, który ma ogromną szansę być niewspółmierny do poświęconego czasu.

    Chciałem w końcu raz na zawsze spalić Hindenburga, wydaje się pewniejsze ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Cześć Darkh!

    Jakie to nasze życie tradera zrobiło sie cholernie nudne!
    Rośnie od 27 lipca, można z patrzenia zasnąć przy monitorach.
    No chyba, ze weźmiemy 20 dniowego donchiana, to mamy oberka:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Lu :)
    ty masz przynajmniej wyznawców ;)

    Dej$ki
    http://ibankcoin.com/woodshedderblog/2012/08/13/revisited-sp-500-makes-a-new-900-day-high-what-happens-the-next-100-days/

    wood policzył kupowanie górek na ETeFie

    OdpowiedzUsuń
  5. Witaj!
    Skrobnij coś, boję się zaglądać na inne blogi:)

    OdpowiedzUsuń