The generally accepted view is that markets are always right - that is, market prices tend to discount future developments accurately even when it is unclear what those developments are. I start with the opposite point of view. I believe that market prices are always wrong in the sense that they present a biased view of the future. - George Soros (1987, Financier, philanthropist, political activist, author and philosopher)
"Aw come on, forget charts will ya, we’re not fund managers here, baby. Churn ’em and burn ’em !"
20 grudnia 2011
12 grudnia 2011
sezonowość(3)
Pisząc w grudniu o sezonowości nie sposób pominąć wzrostów towarzyszących końcowi mijającego i początkowi następnego roku. Temat budzi moją sporą niechęć, głównie z uwagi na szeroką obecność w mediach i blogosferze. Ponieważ nie widzę większego sensu w przepisywaniu sieci postaram się spojrzeć na niego mocno statystycznie i przy okazji odrobinę nieszablonowo.. a miało wyjść zachęcająco ;/
30 listopada 2011
Consumer Confidence
"Imagine that you are talking with your neighbor in your backyard, and you mention that you and your wife are shopping for a new car, you are getting ready to refinance your house and your wife's brother recently lost his job. Your neighbor tells you he was recently promoted, his wife is starting a business and his daughter just bought a new computer..." - investopedia.com
19 listopada 2011
Thanksgiving Day
Kontynuując temat sezonowości i efektów jakie wywołują na rynku akcji, nadszedł czas zmierzyć się z Dniem Dziękczynienia. Wpływ dni świątecznych pierwszy zauważył i opisał Arthur Merrill, ostatnio temat ten jest również mocno akcentowany w Almanachach Hirsch’a. Dynamika rynków sprawia, że niektóre z efektów sezonowych tracą na znaczeniu, inne wciąż są obiecujące.. a jak wygląda czwarty czwartek listopada ?
14 listopada 2011
sezonowość(2)
Listopad to jeden z najbardziej zyskownych miesięcy na rynku akcji. Oczywiście w zależności od przyjętego okresu i badanego waloru pojawiać się będą odstępstwa od tej statystyki. Przyjmijmy jednak, że w listopadzie: następuje odreagowanie po tradycyjnie nie najlepszym wrześniu i październiku, mają miejsce pierwsze przymiarki do wyciągania cen na koniec roku, albo zwyczajnie optymizm „wisi w powietrzu” (grecko - włoski optymizm;))..
2 listopada 2011
event_01.11.11
Czy słowa premiera 11 mln kraju mogą wstrząsnąć rynkami finansowymi ? Dodam, że kraj ten nie dysponuje bronią nuklearną i pozostaje w militarnych, politycznych i gospodarczych strukturach „cywilizowanego świata”. Odpowiedź brzmi, TAK.. a jedynym warunkiem jest ogromne zadłużenie. O ironio zadłużenie możliwe tylko dlatego, że rynki uległy czarowi stabilności struktur gospodarczych w których kraj ten funkcjonował. Oczywiście nikt tak naprawdę nie przejmuje się dłużnikiem, który i tak poniesie konsekwencje swoich poczynań. Gra toczy się o zachowanie zysków (ratowanie skóry) wierzycieli..
28 października 2011
event_31.10.11?
Gwałtowny powrót optymizmu spowodował, że miesiąc „idzie” na top 10 na S&P i jest najlepszym miesiącem od października 1974. Jednocześnie roczna zmiana wartości indeksu, która jeszcze niedawno szorowała po sporym minusie, jest już dodatnia. Spróbujmy połączyć oba te zdarzenia i sprawdzić jak wpływały na późniejsze zachowanie cen..
21 października 2011
Philly Fed
Wrócę na chwilę do wskaźnika, będącego miarą rozwoju przemysłowego w okręgu Filadelfijskim. Czy naprawdę odzwierciedla on przyszłą koniunkturę gospodarczą ? Czy jest po prostu najzwyklejszym wskaźnikiem sentymentu, który w swych skrajnych wskazaniach wykazuje silną tendencję do rozmijania się z późniejszą giełdową i gospodarczą rzeczywistością ?
13 października 2011
event_12.10.11
Większość eventów, które liczyłem na blogu mimo, że opierało się na mocnym wyprzedaniu (a może właśnie dlatego) miało optymistyczne przewidywanie co do przyszłego zachowania i kierunku w jakim podąża ceny. Dziś dla odmiany zdarzenie pokazujące siłę rynku, w zasadzie krótkotrwały impuls popytowy..
9 października 2011
rynek niedźwiedzia
Według badań Leuthold Group przeciętna bessa na indeksie Dow Jones znosi 37% wcześniejszych wzrostów i trwa około 19 miesięcy (lata 1899-2009). Trudno o podobną obserwację dla GPW – przeżyliśmy dopiero 2 okresy załamania rynku akcyjnego (2000-2001, 2007-2009). Postanowiłem natomiast porównać wszystkie dotychczasowe fale (swingi) spadkowe pod kątem siły i czasu trwania i sprawdzić jak na ich tle prezentują się ostatnie miesiące.
6 października 2011
event_30.09.11
Investors operate with limited funds and limited intelligence, they don’t need to know everything. As long as they understand something better than others, they have an edge. — George Soros (Financier, philanthropist, political activist, author and philosopher)
2 października 2011
Columbus Day
Za tydzień kolejne święto za oceanem. Dzień Kolumba w latach 1909 – 1953 był dniem wolnym i przypadał na 12-tego października. Od tego czasu jest świętem ruchomym (drugi poniedziałek października) a giełdy pracują normalnie. Zatem czy rocznica przypłynięcia Kolumba na kontynent Płn. Amerykański stwarza jakiś efekt sezonowy, który ma wpływ na decyzje inwestycyjne ?
28 września 2011
window dressing(1)
Tak poranek zaczął się bardzo przyjemnie.. słońce nie trzaskało za mocno, śniadanie mistrzów na wyciągnięcie ręki (wieczorem zapomniałem o kawie, ciastka ? są).. tylko wstając nadepnąłem pilota. Żeby się jeszcze popsuł, to nie.. cholera.. CNBC.. choleraaaaaa !!! „Może to jednak przeznaczenie ? w końcu tyle kanałów..” zanim pozbyłem się tych głupich myśli już zdążyli się rozgadać..
27 września 2011
event_23.09.11
If you are ready to give up everything else - to study the whole history and background of the market and all the principal companies … as carefully as a medical student studies anatomy -… and, in addition, you have the cool nerves of a great gambler, the sixth sense of a clairvoyant, and the courage of a lion, you have a ghost of a chance. – Bernard Baruch (Financier, speculator, statesman, presidential adviser, 1870–1965)
25 września 2011
AAII sentiment(1)
Amerykańskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (AAII) od 24 lat prowadzi wśród swoich członków badanie dotyczące przyszłej koniunktury na rynku akcji. Raz w tygodniu ustalany jest odsetek inwestorów, których oczekiwania w perspektywie zbliżających się 6 miesięcy są optymistyczne, pesymistyczne bądź neutralne. Oczywiście rodzaj ludzki dysponuje ograniczoną umiejętnością przewidywania przyszłości. Czy drobni inwestorzy są wyjątkiem ? ;)
21 września 2011
siła momentum
Our philosophy here is identifying change, anticipating change. Change is what drives earnings growth, and if you identify the underlying change, you recognize the growth before the market, and the deceleration of that growth. — Peter Vermilye (Baring America Asset Management, 1987).
17 września 2011
event_16.09.11
Narzekałem ostatnio na brak zdarzeń, którym warto poświęcić uwagę. Minęły trzy dni, a mieliśmy okazje obserwować dość rzadkie i interesujące zamknięcie tygodnia w Stanach. Czy event jaki powstał ma szansę „pokierować” zachowaniem rynków akcyjnych ? To zależy od sensu założeń jakie poczyniłem przeprowadzając badanie..
14 września 2011
cykl prezydencki
Oczekiwanie na wrześniowe wiedźmy i swego rodzaju marazm temu towarzyszący, powodują że ciężko o zdarzenie rynkowe, które warto zbadać. Ponieważ jednak takie badania (ileż można mazać po wykresach) postawiłem sobie za cel, „zmusiłem się” do wyciągnięcia dość dobrze już opisanego tematu jakim jest cykl prezydencki (szacunek dla W.B. ;)).
10 września 2011
Triple Witching(1)
Cztery razy w roku na giełdzie pojawiają się wiedźmy. Gawędziarze twierdzą, że towarzyszy im ogromne zamieszanie, a wszelkie „cudo-zjawiska” w tym czasie nie są niczym niezwykłym. Oczywiście próżno szukać potwierdzenia tych mądrości w annałach i kronikach giełdowych. Czy jednak trzeci piątek, trzeciego miesiąca, trzeciego kwartału skrywa w sobie jakąś tajemnicę ?
7 września 2011
super 8 days
Potencjał wzrostowy poszczególnych dni handlowych (okresów) miesiąca jest bardzo różny. Słyszeliście na pewno o "window dressing" i "first day of the month effect", ale czy znacie pojęcie "super 8 days" ? W Almanachu Hirsch’a pojawia się sugestia, że niektóre dni z tej 8-ki nie wykazywały siły podczas boomu lat 90-tych, co postaram się pokazać, nie jest prawdą.. chyba, że wysłużony Excel nie zniósł tym razem obciążenia ilością danych ;)
4 września 2011
sezonowość(1)
Sierpień zakończył się spadkiem o 5.68% i był to 14-sty najgorszy wynik od początku XX w. Czy tak kiepska końcówka lata, powodowała później jakieś nadzwyczajne efekty rynkowe ? Tak przyznaję, temat nie jest porywający, jest za to próbą rozbudzenia się, po prawdopodobnie ostatnim gorącym weekendzie w tym roku. Piosenka za to..
1 września 2011
ISM Manufacturing
Dziś poziom zaangażowania medialnych komentatorów w kreowanie giełdowej rzeczywistości był na tyle frustrujący, że postanowiłem poświęcić lepszą godzinkę i przeprowadzić pewne badanie. Oczywiście chodzi o ISM Manufacturing: PMI Composite określający poziom koniunktury w przemyśle i jego odczyty recesyjne (spadek poniżej poziomu 50).. tylko czy rzeczywiście PMI przypomina Freddy’ego, który spędzał mi sen z powiek 20 lat temu ? ;)
30 sierpnia 2011
wrzesień
W sieci dostępnych jest wiele statystyk, opisujących wrzesień jako najmniej sprzyjający miesiąc dla rynków akcji i to zarówno pod kątem średniej zmiany cen jak i % pozytywnych wskazań (badania indeksów giełdowych). Powtarzanie tych obliczeń nie ma oczywiście sensu, ciekawiej będzie stworzyć hipotetyczną mapę września z uwzględnieniem kolejnych dni handlowych.. oczywiście mapa taka jest tylko ciekawostką, która nie określi nam zachowania indeksu tak dokładnie, niezawodnie i jednoznacznie jak teoria fal ;)
28 sierpnia 2011
Labor Day
Zastanawialiście się czy inwestorzy amerykańscy lubią święto pracy ? Co prawda końcówka lata, Labor Day przypada na pierwszy poniedziałek września, ma się nijak do majowego International Workers' Day, jednak święto jest świętem. Tak więc czy w przepastnych jaskiniach kapitalizmu, znajdujących się w podziemiach (bądź kanałach) Wall Strett perspektywa dłuższego weekendu w drugiej połowie roku ma wpływ na decyzje inwestycyjne ?
24 sierpnia 2011
event_26.08.11?
Jeden z sympatyczniejszych polskich analityków zwrócił niedawno uwagę na znaczący spadek rentowności 10 letnich amerykańskich obligacji skarbowych jaki miał miejsce w ostatnich dniach, sugerując jednocześnie że wzrost tejże rentowności, o ile nastąpi będzie wstępnym sygnałem powrotu kapitału do bardziej ryzykownych aktywów. Ponieważ na giełdzie nikomu nie można wierzyć, a gdy chcesz mieć przyjaciela musisz kupić psa, który zamiast doradzać, ujada.. musiałem otworzyć xls’a ;]
22 sierpnia 2011
event_08.08.11
Event, który za chwilę pokaże ma już kilka dni, ale dołek wówczas ustanowiony wciąż się broni, a samo zdarzenie „zgrabnie” obrazuje emocje rynkowe i następujące po nich chwile refleksji ;) Podczas diabelskiej sesji na S&P (drugiej w historii) rynek w ciągu jednego dnia spadł o 6.66%. Tak duży jednosesyjny spadek wartości indeksu przy silnej przecenie w poprzednim tygodniu i jednoczesnym ustanowieniu półrocznych (26 tygodniowych) minimów wydawał się na tyle ciekawy, a event jaki powstał na tyle logiczny, że postanowiłem zbadać czy podobne zdarzenia miały miejsce wcześniej (choć tak naprawdę szukałem potwierdzenia mrocznej natury rynków kapitałowych ;))
21 sierpnia 2011
dla twojego dobra..
Wydłużenie sesji giełdowej w styczniu bieżącego roku, tłumaczone dostosowaniem do standardów międzynarodowych w powszechnej opinii doprowadzić miało do zwiększenia obrotów i zmniejszeniu ryzyka handlu... myślę że większości handlujących (a przynajmniej mnie) znacząco zmieniło standard życia ;), a na pewno drastycznie ograniczyło ilość wolnego czasu.. czas zatem wziąć odwet !!!
Na pierwszym czarcie policzyłem przeciętną dzienną wielkość obrotów na W20 w ujęciu rocznym, tak.. nie trzeba było być jasnowidzem, żeby przewidzieć że takim zestawieniem nic nie zyskam (GPW się rozwija i rzucanie uroków nie pomoże) a zatem "Panie Prezesie" 0:1.. przy okazji widać jak kształtowaniu szczytów w latach 2000 i 2007 towarzyszyły zwiększone obroty (później 2 letnie okresy bessy z mniejszymi obrotami).
Subskrybuj:
Posty (Atom)